ABD ve Çin, Mali Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi

ABD ve Çin, hafta başında yaptıkları Ekonomik Çalışma Grubu toplantısının ardından Mali Çalışma Grubu’nun da ilk toplantısını gerçekleştirdi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Mali Çalışma Grubu’nun, her iki ülkenin de mali politika konularını görüşmesi ve ortak zorluklara ilişkin işbirliği yapması için sürekli bir kanal görevi gördüğü aktarıldı.

Açıklamada, iki saat süren toplantıda, yerel ve küresel finansal istikrar, finansal denetim ve düzenleme, sürdürülebilir finans, kara para aklamanın önlenmesi ve terörizmin finansmanıyla mücadele konularında kapsamlı bir görüşme gerçekleştirildiği kaydedildi.

Toplantıya, ABD Hazine Bakanlığı ve Çin Merkez Bankasından üst düzey yetkililerin liderlik ettiği belirtilen açıklamada, ABD’li yetkililerin, anlaşmazlık alanlarını açıkça dile getirdiği ifade edildi.

ABD ve Çin, pazartesi günü de Ekonomik Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını düzenlemişti.

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, yaklaşık iki saat süren görüşmede, heyetlerin yurt içi ve küresel makroekonomik gelişmelerin de aralarında bulunduğu konularda, verimli ve kapsamlı tartışmalar gerçekleştirdiği aktarılmıştı.

İki ülke arasındaki ekonomik ve mali çalışma grupları, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, temmuz ayında Pekin’e yaptığı ziyaretin ardından eylül ayında kurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir