Kazakistan’dan tarihi fark

2025 UEFA Kadınlar Avrupa Şampiyonası Eleme Gruplarında oynanan karşılaşma 23.804 kapasiteli Almatı Ortalık Stadı’nda gerçekleştirildi.

Maçı Gürcistan Kadın Futbol Federasyonu’ndan Mzevinari Sharashanidze ve yardımcıları Sopo Tsulaia ile Elene Eloshvili yönetti. Maçın dördüncü hakemi olarak Teona Sturua görevlendirildi.

Kazakistan Kadın Milli Takımı maça şu kadroyla çıktı: Angelina Portnova, Anastasia Nizamutdinova, Kamila Sovet, Bibigul Nurusheva, Alexandra Burova, Aida Gaistenova, Kamila Kulmagambetova, Xenya Khairulina, Asselkhan Turlybekova, Amina Bibosynova ve Assem Karazhanova.

Ev sahibi ekip yakaladığı korneri etkili kullanarak Burova’nın ayağından bulduğu golle skoru 1-0’a getirdi.

Burova’nın golünden az bir süre sonra Gaistenova, ceza sahası içinden yaptığı düzgün bir vuruşla farkı 2’ye çıkartmayı bildi.

İlk yarının böyle biteceği fikri güç kazanmışken sağ taraftan açılan ortaya güzel bir şekilde kafa vuran Ermeni stoper Maral Artin, farkı 1’e indirdi.

İkinci yarıya fırtına gibi başlayan Kazakistan Kadın Milli Takımı, Nurusheva’nın golüyle farkı tekrardan 2’ye çıkarttı.

Skorun 3-1’e gelmesinden sonra oyundan kopmayarak etkili bir oyun ortaya koyan Ermeniler meşin yuvarlağı filelerle buluşturamadı.

Atamayana atarlar kuralı tekrardan kendini gösterdi ve Kazak oyuncu Turlybekova yakaladığı fırsatı gole çevirerek maçın nihai skorunu tayin etti.

Halihazırdaki Kazakistan Kadın Milli Takım teknik direktörü Madiyar Kembilov, bu göreve 25 Temmuz 2023 tarihinde getirilmişti. Rus Aleksandr Semenov yerine bu göreve getirilen Kembilov aynı zamanda BIIK Kazygurt takımının da teknik direktörlüğünü yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x