Fazıl Say da topa girdi: Ayıkla pirincin taşını

Piyanist Fazıl Say, sosyal medya platformu Instagram üzerinden paylaşımda bulundu. Say paylaşımında, Milli Takım’ın yıldızlarından Merih Demiral’ın EURO 2024’te Avusturya’ya karşı attığı ikinci golden sonra yaptığı ‘Bozkurt’ işaretinin yarattığı tartışmalara değindi. Melih Demiral’ın ‘Bozkurt’ yaptığı fotoğrafını paylaşan Fazıl Say paylaşımında şunları söyledi:

“Dün de yazdım; UEFA’nın yaptığını iyi bulmuyorum. Soruşturma da yanlış, ceza da yanlış.
Bu işin doğrusunu kendi içimizde halletmeliydik.

Genç bir futbolcunun anlık tepkisi, Avrupalıların çoğunun bildiği bir şey bile değil, farkettiği hiç değil.
Yüzyüze bir konuşmada uyarılırdı ve iş çözülürdü.

Bir “ifşa” söz konusu belli ki. Futbolcunun bilinçli-bilinçsiz kastettiği de “o düşünülen” değil bence…

Aşırı sağın yükselişi ve kimi ülkelerde zirveye oturuşu tüm AB ülkelerinin sorunu. Bu turnuvada Stadyumlarda ırkçı tezahuratlar da mevcut, sağcı ve ırkçı açıklamalar , semboller de mevcut. Siyaset de spora bulaşıyor spor da siyasete bulaşıyor. Bunun önüne geçmenin yolu bir ülkenin bir futbolcusuna ceza vermekle düzelmiyor.

Bu işi iyi yönetemedi Uefa. Ötekileşmeyi körükleyecek hatalı bir karar verdi. “Hiç bir takımın hiç bir futbolcusu milliyetçi ya da dini bir sembole cesaret edemesin o zaman” argümanı da doğdu, çünkü diğeri de onu beğenmiyor olabilir, “AFD Nazilerinin yükseldiği ülkede niye turnuva yapılmasına izin verildi o zaman?” diye soran olur…

Güzel turnuvaydı bu ana kadar..

Yazık oldu…

Ayıkla pirincin taşını, tadı kaçtı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x