Son dakika… İsrail Hamas savaşında son durum: 3 aşamalı ateşkes planı masada! ABD, İsrail ve Hamas’tan peş peşe açıklamalar….

08:50

Hamas: “Kalıcı ateşkes temelindeki önerilere yapıcı şekilde yaklaşmaya hazırız”

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in Katar aracılığıyla Hamas’a yeni bir ateşkes teklifi sunduğu yönündeki açıklamasına Hamas’tan yanıt geldi. Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın konuşmasında geçen maddelere olumlu bakıldığı belirtilerek, “Hamas, kalıcı ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi, Gazze’nin yeniden inşası ve yerinden edilenlerin evlerine dönmesini temel alan ve İsrail’in bağlı kalacağını beyan ettiği her türlü teklife olumlu ve yapıcı bir şekilde yaklaşmaya hazırdır” denildi.

Açıklamada, “ABD’nin bu tutumu ve uluslararası ve bölgesel arenada Gazze’deki savaşın sona ermesi gerektiği yönünde oluşan kanaat, halkımızın ve kahraman direniş güçlerinin aminin sonucudur” ifadeleri kullanıldı.

07:22

İsrail’den ateşkesle ilgili açıklama

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Hamas’a kalıcı ateşkesi içeren yeni bir teklif yaptığını açıkladı. Biden’ın konuşmasının ardından İsrail Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “İsrail hükümeti esirlerimizin bir an önce geri dönmesi arzusunda birleşmiştir ve bu hedefe ulaşmak için çalışmaktadır. Bu nedenle Başbakan, müzakere ekibine bu hedefe ulaşılması için bir taslak sunma yetkisi verdi” denildi. Açıklamada, Netanyahu’nun esirlerin tamamı iade edilmeden ve tüm hedeflere ulaşılmadan saldırıların sona ermeyeceği konusunda ısrar ettiği ifade edildi.

Açıklamada, İsrail tarafından önerilen taslağın Tel Aviv’in ilkelerini korumasına izin verdiği belirtilirken, ateşkes teklifinin Biden’ın açıkladığı teklifle aynı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

İsrailli ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkili ise, “Anlaşmanın İsrail ve Hamas tarafından farklı şekillerde ele alınacağından şüphem yok ama anlaşmada ne olduğunu ve beklentilerin ne olduğunu biliyoruz” dedi.

06:38

İsrail, Hamas’a kalıcı ateşkesi içeren yeni bir teklif sundu

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, İsrail’in Katar aracılığıyla Hamas’a yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu bildirdi. Teklifin içeriğine değinen Biden, “Bu savaşın kalıcı bir şekilde sona ermesi, tüm esirlerin evlerine dönmesi, İsrail’in güvenliğinin sağlanması, Gazze’de Hamas’ın iktidarda olmadığı daha iyi bir gelecek oluşturulması ve hem İsrailliler hem de Filistinliler için daha iyi bir gelecek sağlayacak siyasi bir çözüme zemin hazırlanması odak noktamızdı” dedi.

Biden, yeni teklifin Gazze Şeridi’nde kalıcı ateşkes ve tüm esirlerin serbest bırakılması için bir yol haritası olduğunu vurgulayarak, “Bu gerçekten belirleyici bir an. Hamas’ın anlaşmayı kabul etmesi gerekiyor. Başlattıkları bu savaşı sona erdirmenin zamanı geldi. Bu anı kaybedemeyiz” şeklinde konuştu.

3 AŞAMALI PLAN

Teklifin daha önceki müzakerelerde tıkanan noktalardan biri olan “düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulması” maddesini içerdiğini aktaran Biden, Gazze planının 3 aşamadan oluştuğunu ifade etti. Biden’ın açıklamasına göre, 6 hafta sürecek ilk aşamada, İsrail güçlerinin Gazze’nin tüm yerleşim alanlarından çekilecek. Yüzlerce Filistinli mahkumun serbest bırakılması karşılığında ABD’li esirler de dahil aralarında kadın, yaşlı ve yaralıların da bulunduğu bir dizi esir serbest bırakılacak. Hayatını kaybeden esirlerin bedenleri ailelerine teslim edilecek. Filistinli siviller kuzey de dahil Gazze’nin dört bir yanındaki evlerine geri dönecek. İnsani yardımlar artacak ve her gün 600 kamyon Gazze’ye girecek. Uluslararası toplum tarafından yüz binlerce çadır dağıtılacak. Tüm bunlar ve daha fazlası hemen başlayacak.
Planın 2. aşamasında ise, İsrailli askerler de dahil yaşayan tüm esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail ordusu Gazze Şeridi’nden çekilecek.Üçüncü ve son aşamada da, “Gazze için geniş kapsamlı yeniden inşa planı” başlatılacak.

Canlı Anlatım Özeti

Hamas: “Kalıcı ateşkes temelindeki önerilere yapıcı şekilde yaklaşmaya hazırız”
İsrail’den ateşkesle ilgili açıklama
İsrail, Hamas’a kalıcı ateşkesi içeren yeni bir teklif sundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x